Vanaf 2027 tellen zonnepanelen niet meer volledig mee voor je E-peil | Xenadvies

Vanaf 2027 tellen zonnepanelen niet meer volledig mee voor je E-peil

Vanaf 2027 tellen zonnepanelen niet meer volledig mee voor je E-peil

Wie vandaag een niet-residentieel gebouw bouwt of ingrijpend energetisch renoveert, kent de rekenlogica: elke kWh die de zonnepanelen opwekken, wordt afgetrokken van het E-peil. Die logica staat op de schop. Vlaanderen bereidt een aanpassing van de EPB-regelgeving voor waardoor vanaf 2027 niet langer de volledige PV-productie meetelt, maar het theoretisch zelfverbruik. Een batterij krijgt daarbij voor het eerst een eigen, expliciete plaats in de berekening.

Wat is de regel vandaag

In de huidige EPB-berekening wordt alle elektriciteit die zonnepanelen opwekken, afgetrokken van het E-peil van een niet-residentieel gebouw. Dat geldt ongeacht het moment waarop die stroom wordt opgewekt en ongeacht of ze effectief in het gebouw wordt gebruikt of op het net wordt gezet. Een kantoorgebouw dat op een zonnige zondag, wanneer er niemand aanwezig is, stroom naar het net stuurt, krijgt daar vandaag toch evenveel EPB-voordeel voor als wanneer die stroom rechtstreeks in het gebouw wordt verbruikt.

Volgens energie-experts sluit die aanpak niet meer aan bij de realiteit: een deel van de opgewekte stroom vloeit nu eenmaal altijd naar het net, zonder dat het gebouw er iets aan heeft.

Wat verandert er vanaf 2027

Voor nieuwbouw en ingrijpende energetische renovatie van niet-residentiële gebouwen (kantoren, labo's, scholen, zorginstellingen, en andere) wil de Vlaamse Regering de berekening aanpassen op drie punten.

Ten eerste wordt niet langer de volledige PV-productie in rekening gebracht, maar het theoretisch zelfverbruik: het deel van de opgewekte stroom dat het gebouw, rekening houdend met zijn functie en verbruikspatroon, normaal gezien zelf zou gebruiken.

Ten tweede krijgt een batterij een eigen rol in die berekening. Vandaag wordt een batterij niet apart meegenomen in het E-peil. Vanaf 2027 wordt de capaciteit van de batterij, ingegeven in kWh, mee verrekend naast het vermogen van de zonnepanelen (in kWp). Een batterij kan zo (een deel van) het verlies compenseren dat ontstaat omdat niet meer de volledige PV-productie meetelt.

Ten derde worden niet-residentiële gebouwen voor deze berekening ingedeeld per functie, met een eigen verdeelsleutel per type gebouw. De precieze methodologie daarvoor is op dit moment nog niet gepubliceerd.

Daarnaast verandert er ook iets voor het aandeel hernieuwbare energie, een afzonderlijke EPB-eis naast het E-peil. Daar blijft PV wel voor 100 procent meetellen, maar voortaan alleen als de installatie kan reageren op een extern signaal (bijvoorbeeld om het verbruik of de opslag aan te sturen op momenten dat het net daar vraag naar heeft). Hoe dat in de praktijk precies zal worden beoordeeld, is nog niet verduidelijkt.

Hoe ver staat het dossier?

Belangrijk om mee te nemen: dit is op dit moment een eerste principiële goedkeuring door de Vlaamse Regering, geen definitieve regelgeving. Er is geen vaste datum voor de definitieve goedkeuring, en de exacte rekenmethode is nog niet gepubliceerd. Volgens Liesbeth Lemmens, Senior Sustainability Consultant bij DUSS en actief bij OVED (de Vlaamse beroepsvereniging van energiedeskundigen), is niet precies te voorspellen wanneer de definitieve beslissing er komt, maar ze verwacht dat het dossier "binnenkort" verder evolueert.

Lemmens noemt de aanpassing op zich logisch, omdat de huidige berekening niet overeenstemt met de werkelijkheid. Over de impact op de businesscase van zonnepanelen is ze gerust: in combinatie met een batterij blijft PV volgens haar financieel interessant, ook al valt een deel van het huidige EPB-voordeel weg.

De wijziging past ook in een bredere evolutie. Vandaag ligt de focus op elektriciteit, maar de verwachting is dat energieopslag in de EPB-regelgeving een steeds grotere rol zal spelen, mogelijk op termijn ook voor warmte (bijvoorbeeld via grotere boilervaten of seizoensgebonden warmteopslag). Dat laatste is voorlopig nog niet aan de orde.

Waarom dit nu al relevant is voor jouw bouwproject

Ook al is de tekst nog niet definitief, bouwheren van niet-residentiële projecten die nu in ontwerpfase zitten, doen er goed aan om hier al rekening mee te houden. Een ontwerp dat vandaag uitsluitend op een groot zonnepanelenpark rekent om het E-peil te halen, kan vanaf 2027 minder EPB-voordeel opleveren dan verwacht. Een batterij vroeg in het ontwerp meenemen, kan dat verschil helpen opvangen en levert bovendien al vandaag voordelen op vlak van zelfverbruik en netbelasting.

In het kort

Huidige regelgevingVanaf 2027 (wetsvoorstel)
PV-productie in E-peil100% telt mee, ongeacht zelfverbruikEnkel theoretisch zelfverbruik telt mee
Batterij in E-peilTelt niet apart meeKrijgt expliciete rekenrol (ingegeven in kWh)
Indeling gebouwenGeen specifieke verdeelsleutel per functieVerdeelsleutel per gebouwfunctie (kantoor, labo, school, zorg...)
Aandeel hernieuwbare energiePV telt 100% meePV telt 100% mee, maar enkel als installatie op extern signaal kan reageren
StatusVan toepassingEerste principiële goedkeuring, nog niet definitief

Bron: Solar & Storage Magazine, 21 september 2026, met commentaar van Liesbeth Lemmens (DUSS, OVED). De definitieve regelgeving en rekenmethode zijn op het moment van schrijven nog niet gepubliceerd door de Vlaamse Regering.

 

EPB-verslaggeving in Vlaanderen | Xenadvies

ONTDEK MEER

Meest Recente Posts

Schrijf je hier in en ontvang ons laatste nieuws per mail

In de kijker

Medewerkster van Xenadvies beantwoordt telefonisch een vraag van een klant
Bouwvakker gebruikt een tablet tijdens een keuring op de werf

Contacteer ons

Xenadvies gaat voor keuringen, bouwstudies en -metingen, wij werken voor alle projecten met bouwvergunning en voor gebouwen die officiële keuringen nodig hebben.

Maak nu een afspraak